مهاجرت به کشور کانادا

تحصیل داروسازی در کانادا

یکی از رشته های پرطرفدار و پرمتقاضی در کشور ایران، تحصیل داروسازی در کانادا می باشد. اکثریت دانشجویان ایرانی که به ادامه تحصیلات تکمیلی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی علاقه وافری دارند، به دنبال تحصیل در کشورهای خارجی بخصوص کشور کانادا هستند. کشور کانادا به عنوان یک کشور اروپایی و بسیار پیشرفته، از وجود دانشگاه های بسیار معتبری بهره می برد که انواع رشته ها و گرایش های تحصیلی از جمله برنامه های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات بسیار عالی و جامعی را در متن این مقاله گنجانده است که به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا در رشته داروسازی، پیشنهاد می گردد آن را به دقت مطالعه نموده و در صورت استفاده از راهنمایی های حرفه ای و گسترده تر همراه با جزئیات، با کارشناسان این موسسه ارتباط بگیرند.

شرایط تحصیل داروسازی در کانادا

به منظور تحصیل داروسازی در کانادا و ورود پیدا کردن به دانشگاه های داروسازی این کشور، شرایط نسبتا آسانی وجود دارد. در وهله اول فرد متقاضی بایستی مدرک تحصیلی کارشناسی را در دست داشته باشد. در قدم دوم، پشت سر نهادن دروسی شامل ریاضیات، انگلیسی، جامعه شناسی، شیمی، زیست شناسی و آمار الزامی است. با وجود این دو شرط اولیه، می توان اقدامات لازم جهت تحصیل در دانشگاه های داروسازی کانادا را به عمل آورد. همان طور که می دانید برای ورود به خاک هر کشور، ابتدا می بایست ویزای مربوطه را از سفارت یا کنسولگری آن کشور در کشور مبدا اخذ نمود. برای مثال اگر قصد کار در کانادا را دارید، ملزم به دریافت ویزای کار کانادا هستید و اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را داشته باشید، گرفتن “ویزای تحصیلی کانادا از الزامات است.

شرط آزمون برای تحصیل داروسازی درکانادا

یکی از شرایط مهم و اساسی در پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل داروسازی در کانادا، شرکت در آزمون تعیین سطح است. دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در رشته داروسازی ادامه دهند،‌ این الزام را دارند که در آزمون تعیین سطح شرکت نموده و نمره قبولی را که مدنظر دانشگاه انتخابی است، کسب کنند. این آزمون با عنوان Pharmacy Colleges Admission Test یا با نام اختصاری (PCAT) خوانده می شود و مقصود از برگزاری آن سنجش و ارزیابی مهارت ها، تخصص ها و توانایی های داوطلبان این رشته است. آزمون فوق الذکر که دارای 232 سوال تستی و ارائه یک متن کتبی می باشد، هر سال در تاریخ های مشخصی برگزار گردیده و تعداد دفعات آن 4 بار در سال خواهد بود. با توجه به این امر، ضروری است جهت “مهاجرت به کانادا و تحصیل در رشته داروسازی ابتدا آمادگی و مهارت لازم در راستای شرکت در آزمون را داشته باشید تا بتوانید آن را با موفقیت پشت سر بگذارید.

شرایط شرکت در آزمون PCAT داروسازی‌کانادا

اکنون این احتمال وجود دارد برخی دانشجویان چنین سوالی را در ذهن داشته باشند که چه دروس و علومی برای شرکت در آزمون PCAT مورد نیاز است؟ همان طور که در بخش قبلی ذکر گردید، برای تحصیل داروسازی در کانادا و پذیرش در دانشگاه های داروسازی این کشور، ابتدا بایستی آزمون PCAT را با موفقیت پشت سر بگذارید. برای شرکت در این آزمون ضرورت دارد که مدرک تحصیلی پیشین دانشجو در مقطع لیسانس و در یکی از گرایش های علوم پایه که شامل موارد زیر می گردد، اخذ شده باشد. در این صورت مجاز به شرکت در آزمون بوده و پس از قبولی می تواند به دانشگاه داروسازی در کانادا ورود پیدا کند. این رشته ها عبارتند از:

 • علوم پزشکی (Science)
 • حرکت شناسی (Kinesiology)
 • روان شناسی (Psychology)

نمرات قابل قبولی که در زیر مجموعه های مربوط به رشته های فوق الذکر می گردد، بایستی از 75 %به بالا و در دروس ریاضی، زبان، شیمی و بیولوژی باشد. در غیر این صورت دانشجوی متقاضی مجاز به شرکت در آزمون نخواهد بود.

مدت تحصیل داروسازی در کانادا

تا اینجا با آزمون ورودی تعیین سطح PCAT جهت پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل داروسازی در کانادا و نحوه شرکت در آزمون آشنا شدید. اکنون با روال تحصیلی پس از قبولی در آزمون آشنا خواهید شد. دانشجویانی که آزمون تعیین سطح PCAT را با کسب نمره قبولی با موفقیت پشت سر می گذارند، اکنون مجاز به تحصیل داروسازی به مدت 4 سال می گردند. در مدت 4 سال تحصیلی بایستی کلیه دروس ارائه شده از سوی دانشگاه را با موفقیت بگذارنند تا پس از اتمام دوره 4 ساله، مدرک کارشناس داروساز به آنان اعطا گردد. سپس چنانچه تمایل به اخذ مدرک دکترا داشته باشند، می توانند به ادامه تحصیل در مقطع PHD بپردازند که مدت زمان آن به صورت 2 ساله خواهد بود.

فهرست دانشگاه های داروسازی کانادا

در راستای تحصیل داروسازی در کانادا، لازم است کمی با دانشگاه های داروسازی این کشور آشنایی داشته باشید. این بخش از مقاله به معرفی فهرستی از دانشگاه های داروسازی کانادا اختصاص دارد تا با توجه به شرایط پذیرش هر یک از آنها، تصمیم گیری نموده و اقدام نمایید. اسامی دانشگاه های داروسازی جهت “تحصیل در کانادا عبارتند از:

 • Dalhousie University
 • Memorial University
 • University of Montreal
 • Laval University
 • University of Alberta
 • University of British Columbia
 • University of Manitoba
 • University of Saskatchewan
 • University of Toronto
 • University of Waterloo

چگونگی فعالیت داروسازان در کانادا

اکثریت دانشجویانی که اقدام به تحصیل داروسازی در کانادا نموده و موفق به اخذ مدرک داروسازی و فارغ‌التحصیلی خود می‌گردند، باهدف اشتغال در کانادا روانه این کشور شده و پس از پایان تحصیلات بلافاصله درمسیر پیوستن به داروسازان کانادا قدم برمی‌دارند. برای اشتغال داروسازان در کانادا شرایط خاصی وجود دارد و بایستی طبق قوانین و مقررات این کشور عمل شود. دولت کانادا جهت حصول اطمینان ازمهارت و تخصص داروسازان فارغ‌التحصیل و بکارگیری آنان درحیطه پزشکی و داروسازی، سازمانی غیردولتی را جهت تعیین صلاحیت فنی داروسازان تعیین نموده که با نام مرجع ملی برگزاری آزمون برد داروسازی در کانادا (The Pharmacy Examining Board of Canada) یا نام اختصاری (PEBC) شناخته شده است. این مرجع باتوجه به اینکه مسئولیت حساسی را بر عهده دارد، در راستای ارزشیابی یاصدور مدارک داروسازی فارغ‌التحصیلان و سنجش مهارت و تخصص آنها در امر داروسازی، اقدام به برگزاری آزمون‌های خاصی می‌نماید که شامل دو آزمون MCQ و OSCE می‌شود. در هر یک از ایالت‌های کانادا رویه خاصی جهت ارزیابی مدرک داروسازی وجود دارد که بر پایه آن اقدام می‌گردد. تاییدیه داروسازان در کلیه استان‌ها و ایالت‌های کانادا (به استثنای کبک) ازسوی مرجع PEBC جهت فعالیت شغلی الزامی بوده و بایستی گواهینامه آن را در دست داشته باشند.

بازار کار و درآمد داروسازان درکانادا

با توجه به این که دانشگاه های کانادا، من‌جمله دانشگاه های داروسازی از لحاظ علمی، کیفیت آموزشی و تکنولوژی در بالاترین سطح قرار دارند، لذا دانشجویان با بالاترین سطح علمی و دانش و مهارت موفق به اخذ مدرک فارغ التحصیلی خود می شوند. پس از آن قادرند با بهترین و ایده آل ترین شرایط شغلی در کانادا روبرو شده و اشتغال یابند. طبق آمارهایی که از میانگین درآمد داروسازان در کانادا به دست آمده، تقریبا 33 $ برای هر ساعت کار تخمین زده شده است. میزان درآمد آنها به شهر و ایالتی که در آن اشتغال به کار دارند، بستگی داشته و متغیر خواهد بود. برای مثال درآمد هر داروساز در شهر تورنتو به طور تقریبی معادل 39 الی 49$ می باشد که در مقایسه با مونترال رقم بالاتری را نشان می دهد. راه اندازی کسب و کار شخصی و مستقل به شیوه تاسیس داروخانه در کانادا و مشارکت با چندین پزشک می تواند موجب افزایش چندین برابری رقم درآمد داروساز گردد. در صورت ایجاد سوال یا کسب مشاوره در این خصوص، با مشاوران خبره و وکلای ماهری که در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حضور فعال دارند، به صورت تلفنی (رایگان) یا حضوری ارتباط برقرار نمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *