مهاجرت به کشور اسپانیا

 تحصیل پزشکی در اسپانیا

دانش آموزان ایرانی به دلیل سخت بودن کنکور در ایران برای قبولی و تحصیل در رشته های پزشکی، کشورهای زیادی مانند اسپانیا را برای تحصیل پزشکی در اسپانیا انتخاب میکنند، اگر متقاضی قصد تحصیل در انواع رشته های زیر گروه پزشکی مانند: دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی و دامپزشکی را داشته باشند با کسب دانش از اطلاعات زیر میتوانند اقدام به این امر نمایند:

اسپانیا چگونه کشوری برای تحصیل و کار میباشد؟

شرایط تحصیل پزشکی در اسپانیا چیست؟

همواره برای انتخاب درست به منظور اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به اسپانیا با مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

 

اسپانیا چگونه کشوری برای تحصیل و کار میباشد؟

اسپانیا کشوری مستقل و همچنین از اعضای اتحادیه اروپا میباشد و در جنوب غربی اروپا واقع شده است و از همسایگان اصلی این کشور میتوان فرانسه، پرتغال، آندورا را نام برد و این کشور همچنین با اقیانوس اطلاس نیز هم مرز می باشد.

تحصیل در اسپانیا: تحصیل در کشور اسپانیا هم در دانشگاه های دولتی و هم خصوصی به هر دو زبان انگلیسی و اسپانیایی البته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر می باشد و دانشجویان به راحتی می توانند در حین تحصیل نیز به کار بپردازند.

یکی از دلایل انتخاب کشور اسپانیا از سوی افراد پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی نیز هست و این کشور بیش از 70 دانشگاه در سراسر دنیا نیز دارد که حدود 50 تا از آن ها دولتی و بقیه خصوصی میباشند و اکثر دانشگاه های این کشور در شهرهای بارسلونا، مادرید و والنسیا واقع شده اند.

کار در اسپانیا: اقتصاد کشور اسپانیا جز سیزدهمین قدرت اقتصاد جهانی میباشد و چهارمین رتبه در اقتصاد منطقه یورو را به خود اختصاص داده است اما به دلیل اینکه یک دوره بحران را تجربه کرد این مورد باعث شد نرخ بیکاری این کشور بالا رود و افراد به راحتی نتوانند کارفرمای اسپانیایی برای اخذ ویزای کار پیدا کنند در نتیجه بهترین ورود به کشور اسپانیا از طریق ویزای تحصیلی می باشد.

 

دلیل انتخاب کشور اسپانیا برای تحصیل پزشکی

تحصیل در پزشکی در اسپانیا بدون شک یک فرصت عالی در یکی از محبوب ترین مکان های اروپاست، زیرا این کشور دارای آی و هوایی گرم و مردم مهمان نواز دوست داشتی با سواحل بی شمار و همچنین غذاهای خوشمزه و جاذبه های توریستی بالا میباشد.

دانشگاه های پزشکی اسپانیا بسیار مجهز با امکانات بالای آزمایشگاهی و پروژه ای میباشند و این دانشگاه ها دارای افراد بسیار برجسته و متخصصین با تجربه میباشد و متقاضیان را برای آینده به یک دکتر عالی تبدیل میکنند و افراد در دانشکده های پزشکی یک برنامه منظم تحصیل را دنبال میکنند و همزمان زبان انگلیسی و اسپانیایی را آموزش میبینند و پس از فارغ التحصیلی، برای افراد فرصت های پغلی بسیاری در اسپانیا و آمریکای لاتین به وجود می آید.

 

زبان تحصیل پزشکی در اسپانیا

این نکته باشد دقت شود که اکثر برنامه های پزشکی در اسپانیا به زبان اسپانیایی هستند درنتیجه تحصیل دراین کشور برای افرادی راحت تر خواهد بود مسلط به زبان اسپانیایی هستند اما برخی دانشگاه های مانند کاردنال و هررا  رشته های زیر شاخه پزشکی به هر دو زبان انگلیسی و اسپانیایی برگزار میشود، بدین صورت که دو ترم اول سال تحصیلی دروس تئوری به زبان انگلیسی و ترم های بعدی به زبان اسپانیایی میباشد.

 

دانشگاه های پزشکی در اسپانیا

بهترین دانشگاه های پزشکی عبارت اند از:

 • دانشگاه بارسلونا
 • پردیش خودگردان دانشگاه بارسلونا
 • دانشگاه ناوارا
 • دانشگاه والنسیا
 • پردیس خودگردان دانشگاه مادرید
 • دانشگاه پومپه فبارا
 • دانشگاه گرانادا
 • دانشگاه سالامانکا
 • دانشگاه سانتیاگو
 • دانشگاه سویا  Seville
 • دانشگاه Basque
 • دانشگاه Rovira I Virgili
 • دانشگاه مورسیا
 • دانشگاه زاراگوزا
 • دانشگاه de Alcala

 

شیوه تحصیل پزشکی در اسپانیا

آموزش پزشکی در اسپانیا در کالج های پزشکی با مدارس وابسته به آن برای ارائه دوره های پیش پزشکی و دانشگاه های پرطرفدار اسپانیا ارائه می شود،  پذیرش از دانشگاه های پزشکی اسپانیا بسیار رقابتی و انتخابی است.

برای پذیرش، دانش آموزان ابتدا باید حداقل یک مدرک لیسانس علوم را در یک رشته مرتبط با علوم، مانند زیست شناسی، آناتومی و فیزیولوژی، بیوشیمی یا شیمی، کسب نمایند و دانش آموزان باید قبل از اینکه برای پذیرش اقدام کنند، نمره بسیار خوبی در آزمون ورودی از کالج های پیش پزشکی بیاورند.

دوره اول  تحصیل پرشکی

دانشجویان پس از پذیرش، معمولا 4 تا5 سال در دوره های ترکیبی عملی در آزمایشگاه و همچنین دوره های تئوری آموزش میبینند. برخی از واحد های درسی شامل آناتومی، فیزیولوژی، آسیب شناسی، فارماکولوژی، اصطلاحات پزشکی، بیوشیمی، اخلاق پزشکی و پزشکی قانونی می باشد و دوره های عملی ممکن است شامل عناوین مانند پزشکی بالینی، طب داخلی، اطفال، زنان، روانپزشکی و جراحی است.

 

دوره دوم تحصیل پزشکی

پس از گذراندن دوره های 4 الی 5سال دوره اول رشته پزشکی ، دانشجویانی موفق به گذراندن این دوره شده اند و آن را به پایان رسانده اند  که به طور موفقیت آمیز برنامه را به پایان رسانده اند، مدرک Medical Doctor(M.D) را دریافت می کنند،  اما قبل از اینکه دانشجویان پزشکی بتوانند در اسپانیا به عنوان یک دکتر کار کنند، ابتدا باید یک دوره و یا Residency پشت سر بگذارند.

دوره سوم تحصیل پزشکی

دوره سوم شامل حال دوره ی رزیدنتی هست که دانشجویان در دوره کارآموزی و رزیدنتی زیر نظر یک پزشک می توانند در بیمارستان ها مشغول به آموزش و کارآموزی پزشکی شوند.

پس از کارآموزی باید مجوز طب  ملی را بر أساس نمره و معدل دریافت کنند، که این مجوز بااعث میشود آن ها بتوانند در کلینیک ها و بیمارستان ها در شاخه های مختلف پزشکی استخدام و مشغول به کار شوند.  برای حفظ این مجوز، پزشکان باید در دوره های آموزش مداوم شرکت کنند که آنها را با فناوری های مختلف و روش های جدید پزشکی جدید به روز نگه دارند.

هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا

هزینه زیر گروه پزشکی و پیرا پزشکی به شرح زیر میباشد:

رشته طول دوره هزینه
پزشکی 6 سال 20,600 یورو در سال
دندانپزشکی 5 سال 20,600 یورو در سال
داروسازی 5 سال 12.600 یورو در سال
دامپزشکی 5 سال 14,600 یورو در سال
پرستاری 4 سال 9,500 یورو در سال

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی دراسپانیا

از مهم ترین مدارک مورد نیاز عبارت اند از:

 • ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • نامه پذیرش نهایی از دانشگاه و یا کالج
 • انگیزه نامه SOP
 • رزومه CV
 • ترجمه از صفحات شناسنامه و پاسپورت
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا اسپانیایی
 • نامه تمکن مالی ا بانک

در مقاله بالا به طور کامل در مورد تحصیل در رشته های پزشکی در اسپانیا و شیوه تحصیل در آن توضیح داده شد اما قبل از هر اقدامی برای مهاجرت به اسپانیا و اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *