مهاجرت به کشور سوئد

دانشگاه لوند سوئد

اولین و برترین دانشگاه سوئد، دانشگاه لوند سوئد می باشد که همه ساله به سبب کیفیت آموزشی بالا و نیز هزینه تحصیل ارزان دانشجویان خارجی زیادی جذب تحصیل در این دانشگاه می شوند. این دانشگاه از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های اروپا محسوب می شود و در سال 2019- 2018، در فهرست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزرات علوم ایران نیز قرار دارد.

هم اکنون، دانشگاه لوند سوئد (Lund University) در بین 100 دانشگاه برتر جهانی قرار دارد. دانشگاه لوند در شهری به همین نام در استان اسکانیای سوئد قرار دارد. دانشگاه لوند کشور سوئد در سال 1666 تاسیس شده و دارای 8 دانشکده، همراه با پردیس های مختلف در شهر های مالمو و هلسینگبورگ می باشد.

این دانشگاه دارای 40000 دانشجو در 270 برنامه تحصیلی مختلف و 1300 دوره غیر رسمی می باشد. این دانشگاه با تقریبا 600 دانشگاه از 70 کشور جهان همکاری می کند و عضو لیگ دانشگاه های تحقیقاتی اروپایی و نیز شبکه Universitas 21 می باشد. دو مرکز اصلی تحقیقات مواد در دانشگاه لوند شامل MAX IV، آزمایشگاه تابش سینکروترون و European Spallation Source (ESS)، مرکزی برای تهیه پرتوهای نوترونی 100 برابر روشن تر از مراکز نوترونی موجود امروزی می باشد.

دانشگاه لوند به عنوان دانشگاه اول سوئدی و رتبه 92 جهانی، در سال تحصیلی 2020- 2019 نیز دانشجو می پذیرد. هموطنان عزیز برای اطلاع از شرایط پذیرش دانشگاه لوند سوئد و اعزام دانشجو به این کشور با کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

معرفی دانشگاه لوند سوئد

دانشگاه لوند سوئد از قدیمی ترین دانشگاه های شمال اروپا می باشد که در سال 1666 میلادی تاسیس شده است. تحصیل در دانشگاه لوند سوئد در 8 دانشکده شامل دانشکده های علوم انسانی و الهیات، مهندسی (LTH)، هنرهای عالی و نمایشی، حقوق، پزشکی، علوم، علوم اجتماعی سازماندهی شده است. این دانشگاه از امکانات و خدمات آموزشی برتری برخوردار می باشد.

وجود بیش از 20 موسسه و مرکز تحقیقاتی، 26 کتابخانه مجهز، 15000 ژورنال الکترونیکی و بیش از 500 پایگاه داده و … همگی نشان از اهمیت آموزش و تحقیق در این دانشگاه معروف سوئدی می باشد. این کیفیت آموزشی و پژوهشی برتر دانشگاه لوند در رتبه های بین المللی این دانشگاه نیز منعکس می شود:

رنکینگ جهانی رتبه
ARWU (2018) 150- 101
CWTS Leiden (2019) 84
QS (2019) 92
THE (2019) 98

دانشگاه لوند سوئد یکی از معتبرترین دانشگاه های سوئد و اروپا می باشد که در جمع باشگاه 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. بنابراین، مدارک اخذ شده از این دانشگاه نیز دارای اعتبار فوق العاده بالایی می باشد. همانطوری که می دانید سیستم آموزشی کشور سوئد به 3 سیکل دسته بندی می شود و تحصیل در دانشگاه لوند نیز بر این اساس می باشد:

  • سیکل اول شامل دوره کاردانی (120 ECTS) و دوره لیسانس (180 ECTS)
  • سیکل دوم شامل دوره فوق لیسانس 1 ساله (60 ECTS) و دوره فوق لیسانس 2 ساله (120 ECTS)
  • سیکل سوم شامل دوره دکترا یا PhD (240 ECTS)

شرایط تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه لوند سوئد

جهت اخذ پذیرش از هر دانشگاهی، دستورالعمل های کلی برای کلیه متقاضیان وجود دارد. اما آنچه که مهم است، شروع مرحله اول و ادامه صحیح بقیه مراحل به منظور تسریع فرآیند پذیرش می باشد. در ابتداء باید بدانید که فرآیند درخواست پذیرش از کلیه دانشگاه های سوئدی از جمله دانشگاه لوند به صورت آنلاین و از طریق وب سایت پذیرش های دانشگاه ملی سوئد موسوم به Universityadmissions.se می باشد.

متقاضیان ایرانی برای پذیرش از مقطع لیسانس دانشگاه لوند به ارائه گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه بعلاوه کارنامه تحصیلی کلاس اول تا چهارم دبیرستان و برای پذیرش از مقطع فوق لیسانس به ارائه مدرک کارشناسی و ریزنمرات مربوطه نیاز دارند.

اما از آنجائی که تحصیلات متوسطه در کشور ایران شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد را تامین نمی کند، پس متقاضیان محترم ایرانی نیازمند اثبات مهارت زبان انگلیسی خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه های سوئدی می باشند. برای این منظور، داوطلبان به دو گزینه شرکت در دوره های آمادگی زبان انگلیسی در دانشگاه لوند و نیز اخذ مدرک زبان انگلیسی معتبر دسترسی دارند. اکثر دانشگاه های سوئد از جمله دانشگاه لوند از داوطلبان مدرک زبان English Level 6 (سطح پیشرفته) را می خواهند.، که اغلب معادل یکی از مدارک زیر می باشد:

مدرک زبان انگلیسی نمره مورد قبول
آزمون IELTS (Academic) 6.5 ( نمره هیچ بخشی از آزمون نباید کمتر از 5.5 باشد)
آزمون TOEFL کاغذی 4.5 (اسکیل 1-6) در آزمون مکتوب و نمره کل 575
آزمون TOEFL اینترنتی یا iBT 20 (اسکیل 0-30) در آزمون مکتوب و نمره کل 90

مدارک لازم برای پذیرش از دانشگاه لوند سوئد

کلیه مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه لوند به صورت الکترونیکی و آنلاین انجام می شود. بسته به هر کشوری، متقاضیان بایستی اصل مدارک خود را به جز کپی مدرک تحصیلی که باید به آدرس دانشگاه ارسال شود، اسکن و سپس از طریق وب سایت مربوطه آپلود نمایند. اما قبل از این کار، اطلاع از قوانین و مدارک لازم خاص هر کشور ضروری می باشد. مثلا قوانین و شرایط پذیرش دانشجویان ایرانی با دانشجویان اروپایی متفاوت است که متقاضیان محترم باید به این نکته مهم توجه نمایند.

توجه نمائید که کپی تاییدیه ها یا کپی دیپلم های ارسالی توسط پست بایستی با یک امضاء اصیل یا مهر دانشگاه تایید و برابر اصل شده باشد. اما مدارک آپلودی نیازی به تایید ندارند. نکته پایانی در خصوص مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه لوند کشور سوئد این است که کلیه مدارک بایستی به زبان های انگلیسی، فرانسه و یا آلمانی ترجمه شوند. مدارک لازم برای اخذ پذیرش سوئد و دانشگاه این لوند کشور عبارتند از:

  • فرم درخواست پذیرش تکمیل شده
  • مدرک دیپلم متوسطه و ریزنمرات مربوطه
  • مدرک زبان انگلیسی (TOEFL یا IELTS)
  • انگیزه نامه (SOP)
  • 2 توصیه نامه (LOR) یا نمونه نوشته
  • رزومه (CV)

هزینه تحصیل در دانشگاه لوند سوئد

در زمینه هزینه تحصیلی در دانشگاه لوند کشور سوئد، قبل از هر چیز باید بدانید که واحد پولی کشور سوئد، کرون (SEK) می باشد و تمامی داد و ستد های تجاری در این کشور با این ارز انجام می شود. لازم است بدانید که از سال 2010، تحصیل رایگان در دانشگاه های سوئدی برای دانشجویانی که از خارج از مرز های این کشور راهی سوئد می شوند، به جز دانشجویان اتحادیه اروپایی (EU)، ممنوع می باشد.

از همان زمان دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت هزینه تحصیلی خود می باشند. اما علی رغم این موضوع، هنوز هم کشور سوئد به لطف هزینه های تحصیلی پایین جزو ارزانترین مقاصد تحصیلی در اروپا محسوب می شود.بر این اساس، میانگین شهریه سالانه دانشجویان دانشگاه لوند سوئد در سال تحصیلی 2019- 2018 در حدود 435,900 SEK می باشد.

همانند سایر نقاط دنیا، هزینه زندگی در سوئد نیز عمدتا به محل زندگی دانشجو و نیز عادات و سبک زندگی او بستگی دارد. آیا شما اطلاعی از میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در سوئد دارید؟ هزینه ماهیانه زندگی یک دانشجوی خارجی در کشور سوئد در حدود SEK 8,370 (تقریبا €815 یورو یا $925 دلار) می باشد که در قیاس با هزینه های زندگی دانشجوئی در کشورهایی مثل آمریکا یا انگلستان، بسیار مقرون به صرفه تر است. لیست میانگین ماهیانه هزینه های زندگی دانشجویی در سوئد به این شرح است:

نوع هزینه  مبلغ SEK
غذا 2000
اجاره منزل 4070
هزینه ایاب و ذهاب شهری 550
هزینه مکالمه تلفنی/اینترنت پر سرعت 300
هزینه های تفریح، سرگرمی و غیره 1450

کارشناسان و مشاورین ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تلاش هستند تا موفقیت هموطنان علاقه مند به تحصیل در سوئد یا هر کشور اروپایی را با مشاوره ها و راهنمائی های دقیق خود تضمین نمایند. شما عزیزان نیز برای اطلاع از شرایط تحصیل در کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) و نیز اخذ ویزای تحصیلی اروپا می توانید با تماس تلفنی رایگان یا مراجعه حضوری از مشاورهای تخصصی این موسسه برخوردار شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *