مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج  

ازدواج یکی از راههای قانونی مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت است . این مقاله در زمینه مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج نگارش شده است . متقاضی اخذ اقامت از طریق ازدواج باید کلیه شرایط قانونی و مدارک مورد نیاز جهت این نوع اقامت را دارا باشد . ما در ادامه شرایط و مراحل قانونی مهاجرت از طریق ازدواج را به تفضیل شرح می دهیم .

بر اساس قوانین و اصل حقوق  بین الملل خصوصی تابعیت از طریق ازدواج از زن و مرد به یکدیگر قابل انتقال است . بنا بر اصل قانون اصلی در باب تابعیت چنانچه فرد غیر ایرانی با زنی با تابعیت ایرانی ازدواج نماید تابعیت ایرانی زن به مرد منتقل نمی شود و همسر وی تابعیت قبلی خود را خواهد داشت .

بنا بر اصل قانون اساس در ایران چنانچه زن خارجی با هر نوع تابعیتی با مرد تبعه ایران ازدواج نماید . تابعیت مرد ایرانی به وی منتقل شده و زن خارجی تابعیت ایرانی خواهد داشت .

یکی از راههای مهاجرت و اخذ تابعیت ازدواج  است . ازدواج همواره راهی برای مهاجرت قانونی و اخذ تابعیت  کشورها مطرح بوده است . بعد از مراحل قانونی ازدواج و بعد از سپری شدن مدت زمان مشخص و ارائه مدارک ضروری اقامت  دائم برای مهاجر به دست آمده  و بعد از آن منجر به تابعیت خواهد شد .

پروسه زمانی که فرد مهاجر و متقاضی اقامت با ازدواج برای به دست آوردن اقامت باید سپری نماید کاملا  وابسته به این است که شخصی که با وی ازدواج کرده تابعیت دارد و یا فقط اقامت دارد . در هر دو صورت اخذ اقامت ممکن است . فقط می توان گفت مدت زمان دریافت اقامت با ازدواج با  زن یا مرد تبعه  بسیار کمتر از مدت زمان اخذ اقامت با ازدواج با مرد یا زن مقیم است .

چنانچه شخصی با زن یا مرد تبعه  آلمان ازدواج نماید  وکارهای قانونی و امور مربوطه فرد به این امر را انجام دهد  میتواند جهت دریافت کارت  اقامت کشور آلمان اقدام کند .

الزامات مهاجرت از طریق ازدواج به آلمان

چنانچه علاقمند به مهاجرت از طریق ازدواج به آلمان هستید و میخواهید با فرد تبعه آلمان ازدواج نمایید . نباید هیچگونه  منع قانونی برای ورود به آلمان داشته باشید و باید برای انجام کارهای قانونی ازدواج ویزای نامزدی بگیرید و به آلمان بروید .  اگر برای ورود به آلمان مجوز مورد نظر را ندارید باید در کشور ثالث عقد ازدواج را انجام دهید .

اگر به فکر مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج هستید حتمن جهت سرعت و سهولت کار  برای بررسی  دقیق مدارک  مورد نیاز و اخذ ویزای نامزدی آلمان  با وکلای مجرب ساکن در آلمان تماس بگیرید تا بتوانید در کمترین زمان ویزای ازدواج را دریافت کنید .

چنانچه علاقمند به ازدواج با فرد المانی هستید  باید در ابتدا  درخواست  خود را برای اخذ ویزای نامزدی و ازدواج با شخص مورد نظر خود در آلمان  ارائه نماید. همینطور  مدارکی که  تجرد شما را ثابت نماید  ارائه دهید . در کنار این موضوع باید مدارکی دال بر داشتن رابطه احساسی و منطقی با وی داشته باشید . کلیه این مدارک بررسی می شود .

شخص متاهل به هیچ عنوان اجازه ازدواج با  فرد مقیم یا تبعه آلمانی را نخواهد داشت  . اگر متاهل بوده اید اما در حال حاضر در تجرد به سر میبرید اگر همسر قبلی شما فوت نموده  باید بتوانید مدارک قانونی و گواهی فوت همسر را ضمیمه پرونده نمایید . و اگر از همسر قبلی خود جدا شده اید  باید مدارک طلاق خود را ارائه نمایید  .

در کنار اینها مدارکی که رابطه شما را با آن فرد ثابت می کند بسیار مهم است . مدارکی نظیر عکسهای دونفره  و یا ایمیل های خصوصی و یا بلیطهای سفر دونفره و چیزهایی از این قبیل که اثبات کند ازدواج شما با فرد آلمانی  واقعی بوده و تنها وسیله مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج نباشد .

در کنار مدارک و اسناد شخص غیر آلمانی که باید ارائه گردد   باید پاسپورت فرد آلمانی و آدرس محل اقامت  وهمچنین مدارک مالی که بیانگر این است که می تواند محل اقامت و هزینه های اقامت همسر خود را در آلمان  ساپورت کند را ارائه نماید  و اداره مهاجرت بر این اساس به نامزد و یا همسر وی  اجازه اقامت  در آلمان خواهد داد .

در چه مراکزی در آلمان می توان عقد ازدواج را انجام داد ؟

(Standesamt)از جمله  مراکزمعتبری  است  که ازدواج  متقاضیان در آن  انجام می¬شود. غیر از ازدواج در  شهرداری  ازدواج در کلیسا نیز بسیار مرسوم است . البته اگر علاقمند به انجام  ازدواج در کلیسا هستید ،  باید اول ازدواج را در ثبت احوال انجام دهید و بعد برای انجام ازدواج به کلیسا بروید .

ازدواج قانونی

اگر قصد ازدواج در آنجا را داشته باشید برای اینکه ازدواج قانونی داشته باشید به اداره ی ثبت احوال  (Standesamt) محل سکونت خود در آلمان مراجعه نموده و تصمیم خود درا اعلام نمایید .

مدارک مورد نیاز جهت ارائه به ثبت احوال آلمان

گواهی ثبت ازدواج ومحل سکونت فرد تبعه یا مقیم در آلمان  (Meldebescheinigung ) ، کارت شناسائی زوجین  یا گذرنامه هر دو نفر  و گواهی ولادت فرد تبعه متقاضی ازدواج  (Geburtsurkunde).

چنانچه با نامزد خود فرزند مشترکی دارید؟ باید مدارک  قانونی فرزندان مشترک خود را نیزدر روز ازدواج  ارائه دهید .

همه این  مدارک باید به زبان آلمانی  ترجمه شده باشد و کلیه مدارک موجود باشد  و صحت  ترجمه مدارک  مورد نیاز باید توسط  دفتراسناد رسمی تأیید گردد.

دفتر اسناد رسمی باید ترجمه¬ها را گواهی   کنند و پس از آن صحت مدارک را صادر نمایند.

بعد ازانجام  ازدواج در اداره ثبت احوال در آلمان  (Standesamt) متقاضی سند ازدواج یا عقدنامه در یافت می کند .اگر فرزند مشترکی داشته باشند  دفترچه مشخصات خانواده (Familienstammbuch) نیز در کنار عقدنامه صادر می¬گردد که حاوی اطلاعاتی در باره خانواده زوجین است.

چنانچه در کشوری بجز کشور آلمان ازدواج کرده اید  در کشور خود یا کشور ثالث  ازدواج کرده¬اید حتما  سند ازدواج یا عقدنامه خارجیِ دارید. که باید از اداره ثبت احوال (Standesamt) محل اقامت خودبخواهید این مدارک را تایید کنند و آن مدارک را به آلمانی ترجمه نمایید .

ما در این مقاله شرایط و مراحل قانونی  مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج را بیان کردیم  . چنانچه علاقمند به مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج هستید وکلای ارشد و خبره در موسسات حقوقی می توانند به شما در انجام امور قانونی و اداری در این زمینه کمک کنند  .

توسط | ۱۳۹۸-۳-۱۳ ۰۹:۴۶:۲۵ +۰۴:۳۰ خرداد ۱۳ام, ۱۳۹۸|آلمان|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

موسسه بین المللی مهاجرت

آدرس : تهران خیابان ميرداماد ميدان مادر - خیابان سنجابي پلاك بيست طبقه سه واحد نه

تلفن: 26705356-021 ده خط ويژه

موبایل: 09121234567